Türkiye’ye kazandırılan mühendislik harikası iyi yakayı denizin altından arabayla geçişle birbirine bağladı!

Avrasya Tüneli iki kıtanın en kısa yolu oldu ve sahip olduğu yüksek teknoloji, ileri mühendislik ürünü bütüncül projesi ve kıtaları birleştiren güzergâhı ile İstanbul Boğaz geçişinde ‘Hızlı’, ‘Ekonomik’, ‘Güvenli’, ‘Konforlu’ ve ‘Çevreye Duyarlı’ bir ulaşım alternatifi olarak hizmet veriyor.

Hızlı

Trafik yoğunluğu fazla olan Asya yakasındaki D100 Karayolu ve Avrupa yakasındaki Kennedy Caddesi’ni bağlayan Avrasya Tüneli’yle mesafeler kısaldı.

Bağlantı yollarının iyileştirilmesi ile akıcı hale getirilen güzergah sayesinde Avrasya Tüneli’ni kullananlar kıtalararası yolculuğu yaklaşık 5 dakikada tamamlıyor.

İstanbul genelinde seyahat sürelerini kısaltan Avrasya Tüneli ile İstanbullular yılda 52 milyon saat zaman kazanıyor.

Ekonomik

Avrasya Tüneli inşaat döneminde sağladığı ekonomik katkılarının yanı sıra işletiminde de ülke ve bireylerin ekonomisine katkı sağlıyor.

Projenin inşaat döneminde günde 1800 kişiye ve 60 alt yükleniciye istihdam sağlandı. İnşaat çalışmaları süresince günde 1,5 milyon liralık bir ekonomi yaratıldı.

Güzergahın kısaltılması ve akıcı hale getirilmesiyle Avrasya Tüneli, ülkenin yakıt ekonomisine yılda 180 milyon liralık katkıda bulunurken, 520 milyon lira eşdeğerinde zaman tasarrufu sağlıyor.

Araç geçişleri çift yönlü ücretlendirilen Avrasya Tüneli’nde araç içinde bulunan yolculardan ek bir ücret alınmıyor.

Güvenli

Yenilikçi teknolojilere sahip akıllı altyapısıyla geleceğin projesi olan Avrasya Tüneli’nin hem yapımında hem de işletmesinde kullanıcıların güvenliği en ince ayrıntıya kadar düşünüldü.

Asya kıtasında bulunan tam donanımlı kontrol merkezinde herhangi bir olağanüstü durum karşısında uygulanacak tüm tedbirler önceden uzmanlar tarafından belirlendi. Geniş bir kadrodan oluşan kamu personeli ve 100 kişilik uzman Avrasya Tüneli ekibi, yolculuğunuz boyunca size yardım etmeye hazır olarak bekliyor.

Her türlü hava koşulunda gün boyu hizmet verecek Avrasya Tüneli, kapalı devre kamera, algılama ve uyarı sistemleri ile 7/24 izleniyor. Avrasya Tüneli’nde iletişim mobil telefon, acil durum telefonları, ve anons sistemleri ile kesintisiz olarak sağlanıyor.

Konforlu

Avrasya Tüneli, sürüş konforunu iyileştirmek üzere tasarlandı. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artırıyor. Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, sürekli temiz hava sirkülasyonu sağlıyor. İki yönlü çalışabilen bu fanlar, acil durumlarda kapasitesini artırarak tünel içine sürekli temiz hava temin ediyor.

Kullanıcıların giriş ve çıkışlarda tünele ve gün ışığına kolayca adapte olmalarını sağlamak amacıyla özel kademeli LED aydınlatma teknolojisi uygulandı. Ayrıca Türkiye’de ilk kez uygulanan mimari LED aydınlatma ile sürüş konforu artırılırken, İstanbul’a yeni bir simge kazandırıldı.

Avrasya Tüneli ile sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında dahi kesintisiz yolculuk yapabilirsiniz

Çevreye Duyarlı

Avrasya Tüneli ilk günden bugüne çevreye, topluma ve şehre olan duyarlı yaklaşımıyla uluslararası standartlarda örnek bir proje oldu. Projenin Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) kapsamındaki uygulamaları, tüm aşamalarda proaktif ve şeffaf bir politikayla gerçekleştiriliyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada ve İstanbul siluetini olumsuz etkilemeyen bir güzergaha sahip olan Avrasya Tüneli, ekolojik dengeleri gözeten, deniz yaşamına zarar vermeyen çevre dostu bir projedir.

Ayrıca Avrupa Yakası’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte geliştirilen Sahil Parkı Yenileme Planı ile sahil parkı bütüncül bir yaklaşımla iyileştirildi.

Avrasya Tüneli’yle yolculuk mesafeleri kısalıyor, İstanbul genelinde emisyon miktarında yıllık 82 bin tonluk azalma sağlanıyor.

Proje kapsamında İstanbul’a kazandırılan 2 adet Hava Kalitesi İzleme İstasyonu ile bölgedeki hava kalitesi sürekli izleniyor ve emisyon değerlerinin standartlara uygun olması sağlanıyor.

Peki bu Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Ödeme Seçenekleri
Avrasya Tüneli’nde geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödeniyor. OGS ve HGS sistemi aynı gişede aktif halde kullanılıyor ve Avrasya Tüneli’ni kullananlara kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmuyor.
〉 Ödemeleri hâlihazırda kullandığınız OGS veya HGS hesabınız üzerinden yapabilir, herhangi bir OGS veya HGS hesabınız yoksa ilgili tedarikçilerden yeni bir OGS veya HGS hesabı edinebilirsiniz.
 OGS veya HGS bakiyenizin olmaması veya yetersiz olması durumunda ihlalli geçiş yapılmış olur. İhlalli geçiş ücretini OGS veya HGS hesabınıza bakiye yükleyerek, Avrasya Tüneli web sitesi tarafından sağlanan “Ödeme” hizmetini kullanarak veya 0850 222 80 20 numarasını arayarak ödeyebilirsiniz.
 İhlalli geçiş sonrası 15 gün içerisinde geçiş ücretinin ödenmesi durumunda ihlal cezası uygulanmıyor. 15 günden sonra yapılacak ödemelerde ise geçiş ücretine ek olarak geçiş ücretinin 10 katı ihlal cezasının ödenmesi gerekiyor.

Avrasya Tüneli’nde Yasaklı Araçlar Neler?

Avrasya Tüneli Ne Kadar Güvenli?

Teknobaraka: Bu büyük proje Türkiye’mize hayırlı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here