Dünya genelinde hızla yayılan ve binlerce geliştiricinin katkı sağladığı “” bulut platformunun Türkiye’deki tek kurumsal destekçisi , kendi geliştirdiği teknolojileri ile rakiplerinden ayrılıyor.

Sistemin yerli akıllı telefonları ve tabletlerinde kullanılmasının yanı sıra dünyaya da pazarlanacak. Kişisel video ve fotoğrafları, , bilgisayar veya tabletler üzerinden veri olarak saklanması olayına bulut sistemi deniliyor. Geçtiğimiz günlerde kendi cihazları için ürettiği ve dünyanın en güvenlikli bulut sistemlerinden biri olduğu düşünülen ‘iCloud’ sistemi hackerlar tarafından çökertilmiş ve dünyaca ünlü birçok yıldızın sistemdeki çıplak görüntüleri elde edilerek internet üzerinden yayımlanmıştı. Bunun üzerine dünyada bulut sistemlerinin ne kadar güvenilir olduğu tartışılmaya başlandı.

Dünyada birçok telekomünikasyon firmalarının bulut sistemi var. Türkiye’de bu sistemin içinde yer almak, harekete geçti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ‘2015 yılı Desteklemede Öncelikli Ar-Ge Konuları’ isimli yayınladığı taslakta yerli bulut sistemi üretmek için çalışmalara başladığını duyurdu. Buna göre tamamen Türk mühendisler tarafından yazılımı geliştirilecek olan sistemde masa üstü ya da cihazlar üzerinde hiç bir veri barındırmayacak ve sadece erişim amaçlı kullanılan cihazlar olacak. ‘Zero Client’ adı verilecek olan sistem ilk etapta yerli akıllı cihazlarda kullanılacak.

Yerli depolama sistemi şu özelliklere sahip olacak

♦ Üzerinde hiçbir veri barındırmayan, sadece erişim, görüntüleme ve klavye amaçlı kullanılacak masaüstü cihazların üretimi ve bu cihazlar için gerekli olan sistem yazılımlarının geliştirilecek.

♦ Bulut tabanlı merkezi sistemlerde gerek duyulan sanallaştırma işlemleri için açık kaynak kodlu platformlardan yararlanılarak sanallaştırma platformunun geliştirilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here