Bir süre önce ödeme servisleri alanına hızlı bir giriş yapan , bu alanda yaptığı iş birlikleri ve yeni çözümlerle pazardaki en önemli oyunculardan biri haline geliyor.

 

Turkcell’in ödeme altyapısı Paycell’e bağlı yeni ürünü , ön ödemeli, yani fiziksel, plastik bir kart.Entegre bir uygulamayla gelen kart, yurt içi, yurt dışı ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilecek. Turkcell’in yaygı bayi ağı sayesinde müşterilerin rahatlıkla erişebileceği , Turkcell İletişim Merkezleri’nden (TİM) veya anlaşmalı mağazalardan başvuru sürecini beklemeden anında isimsiz olarak satın alabilecek. Turkcell, isme özel kart isteyen müşterileri için Paycell uygulaması ve/ya web üzerinden ya da Platinum ve gnc gibi diğer Turkcell uygulamalarından başvuru alacak. Kişiselleştirilmiş bu kartlar müşterinin belirttiği adrese iletilecek.

Turkcell’in Ininal ve diğer ön ödemeli kartlara rakip olan ürünü Paycell Card’a nakit yüklemek için, müşteriler doğrudan TİM’leri anlaşmalı mağazaları, Paycell uygulaması üzerinden ya da banka kartı, havale/EFT ya da anlaşmalı banka ATM’si kullanabilecek.

Turkcell’in ödeme şirketi Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş’ye ait bu ürünün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan () alınacak onayla kullanıma sunulması planlanıyor. Turkcell’in hedefi ilk üç yılda 10 milyon Paycell Cardlıya ulaşmak.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu yaptığı açıklamada, “Türkiye’de bankacılık dahil finansal hizmetleri nüfusun yüzde 50’lik bir kısmı kullanıyor. Bu oranı gelişmiş ülkelerdeki olduğu gibi yüzde 90’lara taşıma konusunda katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Böylece mobil iletişim alanında Türkiye’nin tümüne yayılan üstün kapsama gücündeki başarımızı finansal hizmetler alanına da taşımayı hedefliyoruz. Bu anlamda bankaların rakibi değil finansal hizmetler sistemini tamamlayıcı ve kurumlara çözüm ortağı olan bir platform oluşturmak için yola çıktık. Yakında bu noktada çok konuşulacak işbirliklerimizi de göreceksiniz” diyerek yeni ortaklıkların da haberini veriyor.

Turkcell’in ödeme sistemleri alanındaki diğer çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Terzioğlu, Turkcell Mobil Ödeme 4 milyondan fazla müşteriye ulaştıklarını paylaşıyor. Halihazırda , Shell ve Zubizu gibi markalarla birlikte çalışan Turkcell, yakın gelecekte Paycell markasını bölge ülkelere açmayı da planlıyor.

Elektrik enerjisi servisleri şirketi geliyor

Turkcell’in fintech açılımını ise enerji açılımı takip ediyor. Terzioğlu’nun açıklamasına göre Turkcell 2 milyon TL sermayeyle bir elektrik şirketi kuruyor. “Amacımız enerji yönetimi ile alakalı teknolojileri de hizmet olarak götürebilmek. Kesintisiz güç kaynaklarını, jeneratörleri finansman şirketimiz aracılığıyla evinize sağlayacağız” diyen Terzioğlu, evin içinde enerjiyi daha verimli kullanacak ampulleri, ısıtma sistemlerini, termostat sistemlerini de hizmet olarak sunacaklarını belirtiyor. Turkcell, piyasada bugüne kadar sunulmamış hizmetleri vereceklerini söylüyor. Müşteriler elektrik faturalarını da yine Turkcell altyapısı üzerinden ödeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here