Son zamanlarda facebook instagram gibi bir çok sosyal medyada karşımıza banka siteleri çıkmaktadır.Bu sahte banka siteleri çok kişinin başını ağırttığı gibi ağırtmaya da devam edecek gibi duruyor.Şimdi bu konuda bir kaç bilgiye yer verelim ve yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

Gerçek Site Olmamasına Rağmen Hesabınız Nasıl Çalınıyor?

Site bire bir aynısıdır arkadaşlar. Gerçek sitenin sadece bir görünümüdür. Siz internet bankacılığına giriş yaparken tc kimlik no ve şifre bilgilerini  yazıyorsunuz.Bu esnada soygun yapacak olan kişi ise karşı tarafta anlık olarak sizi bekliyor oluyor. Siz bilgileri gönderdiğiniz an bir form doldurmuş oluyorsunuz ve karşı tarafa bu form gidiyor.Formda kımlık no ve şifre yazıyor.Anlık olarak soyguncu da gerçek banka sitesine girerek sizin bu bilgilerinizi giriş yapıyor ve telefonunuza şifre geliyor.Siz de sahte siteye şifreyi giriyorsunuz ve bu şifre soyguncuya gidiyor. O da gerçek siteden giriş yaparak hesabınıza girmiş oluyor. Olay bundan ibarettir arkadaşlar. Bu şekilde hesabınızı boşaltabiliyorlar.

Bu Sahte Reklama Facebook – İnstagram Neden İzin Veriyor?

İnstagram reklamları facebook üzerinden verilmektedir.Facebook’da reklamlara pek önem vermiyor kısacası kontrol etmiyor.Bu sebeple sahte reklamları da kontrol etmeden onaylamaktadır.Hesap kapansa bile yeni facebook hesaplarıyla reklam vermeye devam ediyorlar. Facebook Türkiye’ye ne vergi veriyor ne de reklam konusunda bir destek sistemi yok.Bu sebepten dolayı herhangi bir inceleme yok.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1:Alan Adına Dikkat

Tıkladığınız reklamda alan adı yani domaine dikkat edin. Hiç bir zaman orjinal sitenin aynısını kuramazlar.Ancak benzer olduğu için gözünüzden kaçabilir.Bu yüzden dikkat etmelisiniz.Örneğin “isbank.com” yerine “isbaank.com” …. gibi alan adını alırlar.

2: SSL Sertifikası

Yukarıdaki resimde arkadaşlar orjinal banka sitesinin url kısmıdır.Gördüğünüz gibi yeşil renkli kısım SSL sertifikasıdır.Bunu şirket harici hiç kimse alamaz.Bu sertifika alınması çok zordur.Bu yüzden sahte siteler bunu alamazlar.Alışveriş yaptığınız her sitede bu sertifika olmasına dikkat edin.

3: Olağan Dışı Kampanyalar

Hiç bir sitede siz giriş yapmanız için hediye 100 tl vermez veya giriş yapan herkese hediye 50 tl, telefon hediyesi vs… gibi saçma tekliflerde bulunmaz.Bu yüzden olağan dışı hediye ve kampanyalar bir sahtekarlığın belirtisidir.

4: Küçük Meblağlar

Bu yöntemde hesabınıza giren kişi örnek olarak 1270 tl varsa sadece 100 tl sini çekip 1170 tl bırakıyor.Bu durumda sizin fark etmemenizi sağlıyor.Bu yüzden hesabınızdaki paradan mutlaka haberiniz olsun.Ayrıca bankanızı arayarak hesap hareketlerinde mesaj ile uyarı almak istiyorum diye ısrarlar bildiriniz.Bu konuda çok önemlidir.

Değerli takipçilerimiz. İş tamamen sizde bitiyor. Ne kadar tecrübeli olursanız olun bir anlık dalgınlık ile bu sahtekarlığa kapılabilirsiniz.Bu gün bu sahte kurnazca yöntem ile binlerce kişi parasını kaybetmiştir.Bu yüzden iş tamamen siz de bitiyor. Bu gün bu yöntemi öğrendiniz ancak yarın nasıl bir yöntemle karşınıza çıkacağı belli olmaz.O yüzden internet ortamında mümkün olduğunca az alışveriş yapın, internet bankacılığını gerekli ve zorunlu olmadıkça kullanmayın. Kullanırken de çok dikkatli olun. Başınız ağırmaması için bu tavsiyelere dikkat edin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here