Periscope, Türkiye'de mahkeme kararı ile durduruldu.

, canlı yayın yapma uygulaması olan ’nin ismini “” olarak değiştirdi.

Twitter’in canlı yayın platformu Periscope, Türkiye’de hizmet veren Periskop adlı şirket tarafından dava açıldı. Firma Periscope’nin engellemesini istedi ve ihtiyati tedbir kararı alındı. Periscope’nin engelleme sebebi Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD.ŞTİ‘nin Periscope açtığı davada marka hakkına tecavüz edildiği gerekçe gösterilerek ihtiyati tedbir kararının alınması oldu.

İlgili karar şöyle başlıyor:

“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”

Periscope’nin yeni ismi Scope oldu.

Bu karardan sonra Twitter hemen bir hamle yaparak Scope olarak Google Play‘de uygulamanın ismini değiştirip güncellemeye gitti. iOS kullanıcılar içinde kısa bir süre içinde Scope olarak gelecektir. Mikroblog sitesi Twitter, Scope_tr adlı resmi hesap açarak kullanıcıları bilgilendirme mesajı yayınladı.

Türkiye harici diğer ülkelerde yayına devam edilmektedir. Scope şu an sadece Türkiye kullanıcıları için bir hamle olarak görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here