Yıllardır cevaplanması bitmeyen sorular arasında olan “ için konsol mu? Yoksa bilgisayar mı?” karmaşasına son noktayı koyuyoruz!

Günümüz itibarıyla teknolojinin ve çağın hızlı adımlar atmasıyla insanların hayatı arasına giren oyun dünyası her geçen gün kızışmaya devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesiyle oyun sektöründeki dev şirketlerde birbiri arasında kıyasıya mücadele etmekte ve oyun oynamayı seven yada hobi haline getirenler için çoğu zaman bu soru arasında kafa karışıklığına sebep olmakta. Hal böyleyken bizlerde kendilerini bu sorular arasında bulan kişilere cevap olmaya çalıştık.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki, bundan 10 sene önce sorulsaydı bu soru cevaplamak çok basit olacaktı. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ve seçeneklerin çoğalmasıyla bu soru insanların kafalarını karıştırmasına sebep olabiliyor. Şimdi adım adım Konsol mu Bilgisayar mı almalıyım sorusunu cevaplamaya geçelim.

→ Konsolun Avantajları Neler Dezavantajları Neler? ( 4, , Wii …)

Konsolun avantajlarından bahsetmek gerekirse,  günümüz itibarıyla 1500-1700 TL gibi bir bütçeyle sahip olunabilir. Buda size uzunca bir süre yeni çıkan oyunları rahatlıkla oynamanızı sağlayacaktır. Bilgisayar gibi donanımsal anlamda hiçbir sıkıntı yaşamanıza sebep olmayacak bir artı olarak değerlendirebiliriz konsol seçimini. Bunun yanında bilgisayalar için üretilmeyen bazı exclusive tipi oyunları da rahatlıkla oynamanıza olanak sağlayacaktır. Yani konsol aldığınız taktirde rahatlıkla 8-10 sene oyun oynamanıza olanak sağlayacaktır. Bu açıdan bakacak olursak oyun firmalarının konsollar için çok uzun bir süre belirli görüntü kalitesinde  hizmet vermesi güzel bir avantaj. Fakat konsollar, şu anki şartlar altında bilgisayarlar gibi yüksek kalitede görüntü kalitesi ile boy ölçüşecek durumda değiller. Oyun konsolu aldığınız taktirde sizin sadece yapmanız gereken çıkan oyunları satın alıp keyfinize bakmak olacak. Konsol almayı düşünüyorsanız tek yapmanız gereken çıkan oyunlara sahip olmak.

→Oyun İçin Bilgisayarın Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Oyun oynamak için eğer ki bilgisayarı seçerseniz, kesenin ağzını biraz açmak olacak. Fakat bu oyun oynamak için bilgisayar seçimi yanlış olur anlamına gelmez. Bilgisayar dünyası çok geniş kapsamlı bir platform olduğu için bu, oyuncular için iyi seçenek haline gelebilir. Başta yüksek grafik ve görüntü kalitesi sunmakla beraber bilgisayar bir çok neden için alınabilir. Bilgisayarlar globalleşen dünya ile artık herkesin vazgeçilmez ihtiyaçları arasına girerler. Bu nedenle oyun için alacağınız kaliteli donanıma sahip bir bilgisayar, sizlerin hem oyun hemde diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için iyi bir seçenek olacak. Oyun amaçlı alacağınız bilgisayar en başta yüksek görüntü kalitesi sunarken, konsol oyunları gibi yüksek fiyatla oyun satın alma değil, uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz oyunlarla  iyi bir avantaj olarak karşınıza gelecektir. Eğer önceden edinmiş olduğunuz kütüphanesi zengin oyunlarla dolu bir hesabınız var ise bilgisayar kaçınılmaz seçiminiz olmalıdır. Fakat bilgisayarlar hızla ilerleyen teknoloji sayesinde şu anda alacağınız en pahalı bilgisayar bile sizleri oyun oynamak için maximum 4 veya 5 sene idare edecektir. Buda aldığınız bilgisayarın içindeki parçaların yükseltmeniz gerektiği anlamına geliyor. Yani bilgisayar belirli bir zaman sonunda sizlere ekstra masraf olarak karşınıza çıkacaktır. Öte yandan oyun firmaları pc platformu için oyun çıkardıklarında mutlaka oyun içi optimizasyon sorunları ve diğer hatalar ile karşımıza gelebilirler.(Yanlış anlaşılmasın her oyun için geçerli değildir bu problem)

Sonuç olarak oyun için Pc mi konsol mu? sorusuna cevabımız şu şekildedir.  Sizler oyun oynamak için yapacağınız değerlendirmeler sonucunda doğru kararı vermelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi bilgisayar ve oyun konsolları için avantajlar ve dezavantajları değerlendirdik. Eğer ki uzun süreli ve oyun satın almanın dışında hiçbir masraf yapmak istemiyorum derseniz konsol, oyun ve diğer amaçlarla da kullanmak istiyorum ve hiçbir masraftan kaçınmıyorum derseniz bilgisayar seçimini yapmalısınız. Bizler sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberde Konsol mu? Bilgisayar mı? sorusunun cevabını en iyi şekilde tekrardan kendi kararlarınız doğrultusunda vereceğinize inanıyoruz ve haberimize noktayı koyuyoruz. Sevgi ve sağlıcakla kalın…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here