MSI B250 GAMING M3 Anakartı Özellikleri ve Kutu Açılımı!

3
1685

Intel’in Son Çıkardığı Kabylake İşlemcilerini Destekleyen, Anakartını Kutusundan Çıkarttık!

MSI B250 Gaming M3 dünyanın en önde gelen anakart ve chipset üreticisi olarak bilinen ve aynı zamanda güncel bilgisayar donanımlarının büyük bir pazar payına sahip olan MSI, ‘in Kabylake serisi için desteklediği anakartları piyasaya çıkardı. Bu anakartlar X99 Z270 B250 H270 kod numaralına sahip ve en son teknolojileri içinde barındırmakta.

Ryzen mimarisi çıkarmadan, İntel 2017 için ürettiği KabyLake serisini piyasaya erkenden sundu. Bizlerde Orta sınıf bilgisayarlarında kullanılacak olan en güncel mimariye sahip MSI B250 GAMiNG M3 Anakartını temin ettik. İsterseniz lafı fazla uzatmadan kutu içeriği ve anakartın özelliklerine yakından bakalım.

Öncelikle kutunun ön yüzüne baktığımızda siyah ve kırmızı renkler hakim. Buda kutu tasarımına güzel bir görüntü sağladığını söyleyebiliriz. Kutunun sağ üst köşelerinde İntel B250 chipset logosu onun yanında hangi işlemcileri desteklediğini gösteren bir logo ve İntel Optane teknolojisini içeren bir logo olarak görünüyor. Orta sınıf oyuncu bilgisayarlarına hitap eden bu anakart Military Class V yani askeri sınıf 5 düzeyinde uzun ömürlü bileşenler kullandığını söyleyelim. Buda MSi nin anakart sınıflandırma sıralamasında Enthusiast ailesine ait olduğunu göstermekte.

 

Kutunun arkasında ise MSi B250 Gaming M3 anakartının desteklediği tüm teknolojilerini sıra sıra görmekteyiz. Desteklenen belleklerin DDR4 ve Max 2400 mhz hızında ramlerin kullanılacağı çok açık bir şekilde görülüyor. Msi bu anakartında 4 adet ram yuvasına 2 adet PCI 3.0 x16 hızında çalışan slotlara yer vermiş. soketinde işe 6. ve 7. nesil İntel Core işlemcilerini desteklemekte. Yani bundan bir önceki nesil Skylake yani 6. nesil işlemcileri kullanılabilir.

Kutu İçeriğinde neler var ?

 

Kutunun içeriğine baktığımızda anakart dışında bazı belge ve aparatlar karşımıza çıkıyor. toplayacaklar için 1 adet hardisk bağlantıları için numaralandırma yapmamıza yarayacak sticker yapıştırıcıları bulunuyor. Anakartı satın aldığımız için MSi bizlere teşekkür içerikli bir adet kağıt, ayrıntılı kullanım kitapçığı, kolay montaj kılavuzu, anakartın sisteme takılacağı içeri toz girmesini engelleyen arka kapakçık (sünger yastıklı) 2 adet sata bağlantısı için kablo, anakartın driver sürücülerini içeren DVD, kasanın içinde RGB ışıklandırma yapmaya yarayan uzatma kablosu, garanti belgesi ve bilgisayar kasasının önüne yapıştırmak isteyenler için metal Ejderha logolu MSİ Gaming etiketi yer alıyor.

Anakartı statik poşetinden çıkarttık ve yakın markaja aldık. İlk dikkatimizi çeken anakartın kaliteli siyah kalın bir PCB üzerine parçaların yerleştirilmiş olması. Military class 5 bileşenlerin kullanımı bu kartın üst seviye bir anakart yapan özelliklerden oluyor. İşlemci soketinin LGA 1151 7th / 6th olduğunu tekrardan hatırlatalım. PCI x16 slotunun yani ekran kartının bağlantı noktasının güçlendirilmiş olduğunu görüyoruz. Buda üst seviye  anakartlarda olan  yeni özelliklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ejderha logolu B250 chipset yongasının üzerinde bulunan pasif soğutuculu metal oldukça başarılı. Bunlara ek olarak anakartın üzerine bağlayabileceğimiz M.2 SSD yuvaları bulunuyor. Bu yuvalar normal ssd lerden çok daha hızlı veri transferine olanak sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde M.2 SSD ler 32Gb/sn hızında mükemmel bir veri transferi söz konusu.

Anakartı kaliteli hale getiren bir diğer özellik ise ses yongasında. Audio Boost 4 sayesinde oyunculara kaliteli ve güçlü bir ses üretmeyi amaçlayan katı kapasitörler dikkatimizi çekiyor. Ayrıca bu ses yongasının üzerindeki bileşenler PCB den ince bir çizgi ile ayrıldığını görebiliriz. Buda diğer elektronik parçalardan oluşabilecek pürüzü, minimal seviyeye indirgeyecek.  PCB den ayrılan bu çizgi Led işiklar ile aydınlatıldığını ekleyelim.  MSi B250 Gaming M3 anakartında kullanılan ses bileşenlerinin kalitesi, düşük bütçeli anakartlara nazaran daha iyi olduğu açık. Ses kondansatörlerinin yoğunluğu. Bu kapasitörlerin dünyaca ünlü Chemi-Con‘un ürettiiği kapasitörler olarakta bilinir.

MSi B250 Gaming M3 anakartının arka portlarına yakından bakıyoruz. Burada Sol üst köşede duran port klavye ve fare takabileceğimiz PS/2 portumuz bulunuyor. Onun hemen altında ise 2x USB 2.0 portumuz yer alıyor. Resimde görüldüğü üzere ortada yer alan geniş port ise DVI-D portumuz. Bu portun sadece dijital görüntü verdiğini söyleyelim.Sağ üs tarafa bakacak olursak bir adet USB 3.1 portumuzu görüyoruz. Bu usb bağlantı çok yeni güncel bir bağlantıdır ve saniyede 10 gb veri aktarımı inkanı sunuyor. Ayrıca bir önceki nesle göre güncelleştirilmiş Gen-2 teknolojisini barındırıyor. Hemen altına bakıcak olursak 1 adet Type-C portunu görüyoruz. Bu bağlantıda hem yeni nesil akıllı telefonların bağlanması ve hızlı şarj özelliği gibi önemli bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Arka portların içinde yer alan 1 adet HDMI 2.0 portu, yan tarafta ise üst üste VR Ready destekli 2 adet USB 3.0 portu, Hemen üstünde Killer™ Lan E2500 Gigabit LAN eternet portumuz bulunuyor. Sağ tarafta ise 8 kanal ses çıkış portlarımızı görüyoruz. Ayrıca bu ses çıkışlarının altın kaplamalı olduğunu söylemekte yarar var.

MSi B250 Gaming Anakartın Teknik Özellikleri

TeknobarakaMSi B250 Gaming M3 Özellikler
ChipsetIntel B250 Chipset
Desteklenen İşlemciler Support 7 / 6 Gen.Intel Core / Pentium / Celeron processors for LGA 1151 socket
Bellek DesteğiDIMMs – 4xChannel – DualFrequency  – DDR4-2400
Görüntü ÇıkışlarıDisplayPort  – YokHDMI – 1xDVI  -1xVGA     –  Yok
Genişletilebilir yuvalarPCI-E 3.0 x16 – 2xPCI-E 3.0 x1 – 4xPCI – Yok
Çoklu Ekran Kartı Desteği SLI Technology  –                           yokAMD CrossFire Technology   – 2-   Var
USB & DepolamaU.2 –                                                                    YokTurbo M.2 – 2xSATA III                    – 6x
USB 3.1 Gen2 Type-C                                   – 1xUSB 3.1 Gen2 Type-A                          -1x
USB 3.1 Gen1                                                     -6xUSB 2.0                                                      -6x
          AğKiller E2500 Gigabit LANControl System  – Killer Network Management
Ses Çıkış PortlarıDual 8-channel Audio Boost 5 Technology

 

MSi B250 Gaming M3 Anakartını Kimler Almalı?

Günümüz itibariyle birçok oyuncu ve orta sınıf sistem toplamak isteyen insanların bir çoğu bu kartı gönül rahatlığıyla satın alıp kullanabilirler.

LGA 1151 pine sahip olan bu anakartı almak isteyenler K ibaresiz bir işlemciyi tercih etmelidirler. K ibareli yani overclock yapmak isteyenler yani ileride işlemci güçünden bir tık daha yararlanmak isteyenler için Z serisi anakart almalarını tavsiye ediyoruz.

Zira bu anakart overclock desteği sunmamaktadır. Bu yüzden sistem toplamak isteyenler bu ayrıntıyı gözden geçirmelidirler. Eğer sizde uzun ömürlü dayanıklılığından ödün vermeyecek ve en güncel teknolojileri içinde barındıran bir anakart seçimi yapacaksanız MSi B250 Gaming M3 sizin için mükemmel bir tercih olacaktır.

Orta sınıf oyuncu bilgisayarların kalbine güç verecek olan bu kart beğenimizi fazlasıyla kazandı. Skaylake ve KabyLake işlemci desteği olan bu kartın şu an için fiyatı $140 . Sizlerle birlikte temin ettiğimiz MSi B250 Gaming M3 ü inceledik. Bir başka incelemede görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşçakalın…

MSI B250 anakart inceleme videosunu izleyin.

İnceleme Teknobaraka.com

3 YORUMLAR

  1. Konu ile ilgili yayınladığımız Youtube videomuz iptal olmuştur. Youtube haksız yere hesabımızı askıya almıştır. Video en kısa sürede güncellenerek tekrar yayınlanacaktır. Yeni teknobaraka youtube sayfamız ile bizleri takip etmenizi bekleriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here