Wi-Fi Calling

Mobil telefonlarınızın şebeke (Vodafone TR, Turkcell, Türk Telekom) yanında Wi-Fi işareti neden çıkıyor diye merak mı ediyorsunuz?

Akıllı telefonlarınızın ekranında Wi-Fi işareti çıktığını görüp bu ne işe yarıyor diye ilk başlarda düşündürebilir. Telefonunuz Wi-Fi’ye bağlandığında yeni gelen güncelleme ile Mobil operatörlerin verdiği destekten sebep bu işareti göreceksiniz. Aslında bu Wifi Calling özelliğidir. Bu özellik 4.5G geçiş yapıldıktan sonra hazırlanan bir arama teknolojisiydi.

Bu teknoloji ülkemize Nisan ayında 4.5G geçiş yaptıktan sonra ülkemize geldi. Mantığı şu aslında telefonunuzun sinyali düşük olduğunda bodrum katlarında çekmediğinde görüşmeniz kesilmemesi için WiFi arama teknolojisi devreye giriyor ve HD ses kalitesiyle görüşmelerinize devam edebiliyorsunuz.

Bu teknolojiden yararlanmak için telefonunuz mutlaka 4.5G desteklemesi gerekiyor. Mobil şebeke operatörünüz bu desteği size sunmuş olması da ayrı bir özellik. Kısa bir hatırlatma yapalım.

Wifi Arama Teknolojisi Nasıl Açarım? (Wifi Calling)

Bu teknolojiden yararlanmak için Sım kartınız 4.5G uyumlu olmalı ve cihazınızda bunu desteklemek zorundadır. Daha sonra Hücresel veri bağlantınızda mutlaka 4.5G veya Ses ve Veri seçeneği aktif olması gerekiyor.

Telefon arama ayarlarınızda Wi-Fi ile arama seçeneği mobil şebekeniz tarafından güncellenmesi ile gelecektir.

Wifi arama özelliğiini kullanın

4.5G teknolojisini kullananlar arama yaparken 3G teknolojisine geçerek arama yapabiliyor bu sorununun ortadan kalkması Volte teknolojisi ile sağlanabilmektedir. Şebeke değiştirmeden direk çok hızlı şekilde karşı tarafı aramanız münkün hale geliyor.

Vodafone, Turkcell, Türk Telekom sayesinde HD sesli görüşmelerden faydalanabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmeyi unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here