Corp piyasa değeri, cuma günü 2000 yılından bu yana ilk kez 500 milyar dolara çıkarttı. Teknoloji devi hisse senetleri Wall Street’in beklentilerini yenen ilk çeyrek sonrasında yükseltti.

Dünyanın en büyük yazılım şirketinin hisseleri,% 2.1 artışla 65.64 $ ‘a yükseldi ve şirket, erken ticarette şirketin değerini 510.37 milyar $‘ a yükseltti. Thomson Reuters verilerine göre, Microsoft‘un dotcom döneminin en az 550 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olduğu son günlerinde, Microsoft’un en çok değer kaybettiği Mart 2000’de oldu.

Kazançlara rağmen, Microsoft hala Inc‘in piyasa değerini yaklaşık 642 milyar dolar ve ebeveyn Alphabet Inc‘in piyasa değeri ise  570 milyar dolar ile altında kaldı. Microsoft, Perşembe günü ikinci çeyrek sonuçlarını analistlerin, hızlı büyüyen bulut bilgi işlem işlerinden dolayı hem gelir hem de kâr için ortalama tahmini olduğunu bildirdi.

Şirket kâr ve gelirini, son sekiz çeyreğin yedisinde Wall Street‘in beklentilerini aştı. İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, yaklaşık üç yıl önce kerestecilik devrini devraldıktan sonra Microsoft’u canlandırmaya çalışıyor ve şirketin bulut tabanlı hizmetler gibi alanlarda daha fazla güvenilirlik geliştirmesine yardımcı oluyor.

RBC Sermaye Piyasaları analistleri, bir notta şunları yazdı: “Parçalar, büyüme bölümlerinde kârlılığın artmasıyla modelde önemli bir kayda değer görmeye başladığımız için yerine oturuyor” dedi.  11 brokerlik, stok üzerindeki fiyat hedeflerini yükseltti ve orta vadeli fiyat hedefini $ 68.00‘dan 68.50 dolara yükseltti.

Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here