için Doğru Çözümler ve Yanlış Bilinenler için epeyce anlattık!

tarafından tasarlanan ve üretilen internet ve multimedya özelliklerini destekleyen akıllı bir telefondur. İlk modeli 28 Haziran 2007‘de tanıtılmıştır. Bu zamandan beri epey bir yol alan Apple telefonlarda kıyasıya yarış içerisinde çok güzel modeller çıkardı. En son 7 ve iPhone 7 Plus ile adından tekrar söz ettirdi.

iPhone kaliteli malzemeler üreterek iyi bir telefon olmasından ziyade işletim sisteminin stabil olmasından sebep aslında daha iyi bir telefon olma özelliğini sağladı. ( Andorid tabanlı telefonlarda gerçekten iyi) 3.000 ile 5.000 TL para verip şarj sorunu yaşayan telefonlar tabiki de eski Nokia telefonların şarj sürelerine alışınca bunlar bize çok sıkıntı yaratıyor. Teknoloji o kadar ilerliyor ki bunlara yazılım, donanım ve işletim sistemleri ile çözümler bulunuyor.

iPhone kullananlar genelde onu kapat bunu kapat diye okurlar ve aksine herşeyi kapatırlar sonra biz telefon mu kullanıyoruz diye isyan ederler 🙂 Aslında herşeyi kapatmaya gerek yok çünkü bizlere en başından beri telefon kullanımında hep yanlış bilgiler verildi. Gelelim şimdi gerçekten fazla işe yaramayacağını kapatmaların göreceksiniz.

iPhone telefonunuzu iTunes üzerinden kurulmasını tavsiye ediyorlar genelde bu eskiden doğru bişeydi artık Wi-Fi üzerinden güncellemeler yapıldığında eğer internetinizde aşırı kopma yok ise iTunes gerek bile yok Wi-Fi’den güvenle güncelleyeniz. Güncellemede iPhone telefonunuzda kasma veya yavaşlık seziyorsanız yapmanız gerekenler bu saatten sonra başlıyor demektir. Bunları anlatıyorum çünkü şarj sorunu olarak size yansıyacaktır. iPhone 5 modelinden sonra bu işlemler daha etkili olacaktır. Eğer bataryanız gerçekten sorunlu değilse bu yaptıklarınız kullanımlarınıza etki edecektir.

Spotlight Araması

 • Gereksiz bir veri kalabalığı yapacaktır. İşinize yaramayanların hepsini kapatın.

Handoff

 • Butonu kapatınız. Eğer MAC gibi PC kullanmıyorsanız gereksizdir.

Arka Planda Uygulama Yenile

 • Bir çok kişi bunu kapatıyor aslında iPhone 5‘den sonra yardımcı işlemci ve güncellenen sürümleri ile bunu kapatmak doğru değil. Arka Planda Uygulama yenileme açık olsun ama sadece en çok kullandığınız uygulamaları aktif ediniz. Siz bu kısmı kapatsanızda sizlere bildirimler açık olduğu sürece telefonunuza bildirim gelecektir. Uygulama arka planda kapalıysa neden bildirim geliyor diyebilirsiniz. bile bildirimler kapalı olsa özel isim verip mesaj attığınızda bildirim gönderebiliyor. O zaman telefonunuz sizin nasıl kullanım yaptığını bırakın öğrensin o öğrenmelerine izin verirseniz telefonunuzun RAM’i zorlanmayacak o kadar. Buda sizlere şarj olarak pozitif dönecektir. Siz uygulamaları kapatıp açtığınzda birde internet bağlantısı sağladığında bu RAM’i zorluyor verileri anında çekmek istiyor buda anında şarj düşmelerine sebep olacaktır.

 

Hava Durumu

 • Hava Durumu uygulamasını kullanırken her zaman konumunuzu kullanmasına izin vermeyiniz. Bu şarjınıza etki yapacaktır.

Mail

 • iPhone kendi mail uygulaması Anında ilet seçeneğini çok e-mail almıyorsanız aktif etmeyin ya da 15 Dakikada bir seçenekleri 1 saat’de bir gibi seçenekleri seçerek tasarruf sağlayabilirsiniz. Anında ilet seçeneği hepsinde aktif olmaz zaten hotmail gibi mailler üzerinde aktif olacaktır.

Gizlilik & Konum Servisleri

 • Bu kısımda Sistem Servisleri diye seçenek vardır. Tüm seçenekleri kapatınız. iPhone Bul aktif olması yeterlidir. GPRS ile sizi sürekli kontrol eder ve şarjınızı gerçek anlamda tüketecektir. En çok şarj tüketen kısım Konum Servisleri’dir.
 • Swarm, Google Maps, Hava Durumu ve diğer uygulamalarda artık seçeneklerimiz mevcut. Bu yüzden Uygulamayı Kullanırken seçeneğini seçiniz. Eğer Asla ve Her Zaman seçenekleri olan uygulamalar varsa ASLA seçiniz yoksa sürekli telefonunuz GPRS verisi alarak şarj sorunu çıkaracaktır size.

Bildirimler

 • Bildirimler kısmı önemsiz gelebilir ama gerçekten kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatmalısınız.

Ekran ve Parlaklık

 • Erkan ışığı gerçekten şarja etki eden bir durum. Ekran parlaklığı her zaman aktif olsun çünkü iPhone bunu kendi yapması sizin kullanım kolaylığı için gerçekten fayda sağlayacaktır. Gereksiz çok ışık kullanmanız sizinde gözlerinize zarar verecektir.

Titreşim

 • Telefonda Titreşim Zil sesi açıksa kullanmanıza gerek yoktur ama tercih size kalmış.

iTunes ve

 • iPhone telefonunuzda buradaki tüm ayarları kapatınız. Şarja etki yapacaktır buradaki butonların açık olması.

 

Hücresel Veri

 • Hücresel Veri kısmı aslında bataryanın da düşman kısmı diyebiliriz. Telefon çekmediği yerde 3G açıksa mutlaka kapatın çünkü telefon sinyal almaya çalıştıkta gerçekten telefonunuz zorlanacaktır ve şarj tüketimi hızlıca başlıcaktır. Birde 4.5G var mı yok mu belirsiz tabi. Sürekli 3G kapatıp açmayınız. 3G gün boyu açık olsun bu ayarları yaptığınızda sorun yaşamayacaksınız. Kotanızda bitmeyecektir. Hücresel veri ile yedeklemeler vs herşey kapalı olacaktır. 4.5G kullanımına dikkat ediniz. Çünkü kotayı 4.5G bitirebilir.

iCloud

 • Diğer bir kısım iCloud kısmı yani; Yedeklemeler, Anahtar zinciri, iCloud Drive, Fotoğraflar ve diğerleri. Şunu belirtelim. Yedekleme kısmı iPhone’nin her fişe takıldığında ve telefonunuzu kilitlediğinizde tüm hesaplarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer tüm bilgileri yedekler. Fotoğraf yedeği özellikle istemiyorsanız bunu kapatınız. Hem boş yere iCloud 5GB ücretsiz alan kısmınız dolmaz. Kişiler, Takvimler, Anımsatıcılar, Safari, Notlar kısmı aktif olması telefonunuz için yeterli olacaktır.

iPhone telefonunuzu bu şekilde kullanırsanız bataryanızın oranı iyiyse bu ayarlar yaparak gayet iyi bir kullanım edeceksiniz. Güncellemelerden sonra takılma ısınma kasma hissederseniz mutlaka telefonun yedeğini alınız. Tüm içerik ve Ayarları sil demeden telefonunuz gerçek anlamda sıfırlanmaz. Bu sıfırlamada tüm veriler resimler herşey silinir. Telefonu sıfırladıktan sonra her zaman Yeni bir iPhone olarak ayarlayın her zaman! Yeni bir kurulum yaptıktan sonra uygulamarınızı yükledikten sonra iPhone’ye en az 2 gün uygulamalar ve telefonunuz sizin kullanımınızı anlamasına yardım edin. Telefon şarj süresi bu şekilde düzelicektir. Telefonu haftada bir en az bir kere tamamen kapatıp açmayı unutmayın 🙂

Unutmadan söyleyelim iPhone 6S modellerinin bazı serilerinde sorunu var bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şarj Nasıl Yapmalıyız

Şarj kesinlikle yapabiliyorsanız %1 e düşene kadar kullanın. En azından ayda bir iki kere dikkat etmeye önem veriniz. Telefon şarjı %100 dolduğunda maksimum 15 Dk sonra prizden çekin boşuna bekletmeyin yararı yok daha çok zararı var. Her zaman orjinal şarj aleti kullanınız.

Uygulamalar iOS ile uyumlu olması için App Store’de her zaman güncellenmektedir. Güncel ve uyumlu olması şarj için uygun olacaktır.

Yazım biraz uzun olabilir, uzun süredir iPhone kullanım tecrübelerimden elde ettiğim bilgileri paylaştım. iPhone 6S ile (batarya sorunu ile değiştirdim bataryayı) 7.5 saat kullanım sağlıyorum ki ben yoğun telefonu kullanırım 🙂 Aşırı oyun oynarsanız hiçbir telefon dayanmaz ve erkenden bataryanızı tüketirsiniz.

Yorumlarınızı bekleriz. Bataryanız %100 olsun daima 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here