Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 15 Özellik!

Teknolojinin gelişmesiyle telefonların işlevleri arttı ve artmaya devam ediyor, bu sayede artık günlük hayatımız içerisindeki birçok işlemi telefonlarımızdan kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz ve bu da telefonlarımızın hayatımızdaki yerini ve önemini büyük ölçüde artırıyor. İphone da oldukça kalabalık bir kitle tarafından tercih edilen bir ürünü. Peki İphone hakkında yeterli bilgiye gerçekten sahip miyiz? Sizin için İphone hakkında bilinmeyenleri 15 başlık altında derledim. Dilerseniz başlayalım…

1.Hesap Makinesi

İşlem yaparken yazdığımız uzun sayılarda herhangi bir hata yapmamız durumunda hepsini silip tekrar yazmak çoğu zaman hepimizin korkulu rüyası. Peki bu durumdan muzdarip olmadan işlemlerimizdeki rakam hatalarını nasıl düzeltebiliriz? Tek yapmanız gereken hesap için kullanacağınız sayıda yanlış bir rakam yazdığınızda parmağınızı ekranın üzerinde sağa ya da sola sürüklemek, bu işlemi yaptığınızda hesap makinesi sağdan bir karakteri silecektir.

Peki ya gelişmiş hesaplar için ne yapmalı? Hesap makinesinde 4 işlemden fazlasını yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ekranı yan çevirmek. Bu sayede hesap makinesi size birçok işlem seçeneği sunan çok fonksiyonlu bir hesap makinesine dönüşecek.

 

2.

İphone’unuzun size sunduğu sanal asistan Siri’den birçok konuda yardım alabilirsiniz. Örneğin herhangi bir yerde çalan şarkı dikkatinizi çekti ve kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Bu bilgiye ulaşmak için ekstra bir uygulama indirmenize gerek yok. Siri’ye çalan şarkının adını sorabilirsiniz.
Siri, bize yapmamız gereken acil hesaplamalarda da yardımcı oluyor. Hesap makinesini açmadan kısa bir işlem yapmak istiyorsanız Siri’ye sormanız yeterli.

3.Fotoğraflar

Eğer sizde onlarca fotoğraf çektirip arasından sadece bir tanesini beğenenlerden iseniz bu bilgi çok işinize yarayacak. Telefonunuzda ki onlarca fotoğrafı teker teker silme eziyetinden kurtulmak için yapmanız gereken silmek istediğiniz fotoğrafı seçip üzerine basılı tutarak diğer fotoğraflara doğru sürüklemek. Böylelikle birçok fotoğrafı aynı anda seçip silebilirsiniz.

 

4.Nigh Shift

Karanlık bir ortamda telefonunuzun ışığının gözlerinizi yormaması için geliştirilmiş bu seçenek sayesinde ağrıyan gözlerden kurtulabilirsiniz. Telefonunuzda Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Night Shift aşamalarını izleyerek Night Shift’i etkinleştirebilirsiniz.

5.Su Terazisi

Evet, yanlış duymadınız. İphone’unuzu Su terazisi olarak kullanmak mümkün. Yapmanız gereken telefonunuzdan Pusula uygulamasını açıp ekranı sola kaydırmak.

 

6.Ekran

Özellikle parmakları küçük olanlar için hatrı sayılır bir dert olan büyük ekran sorunu için geliştirilen çözüm çok basit. Telefonunuzun home tuşuna iki kez dokunarak (basarak değil) ekranın size doğru yakınlaşmasını yani üstteki uygulamaların orta bölüme inmesini sağlayabilirsiniz.

 7.

Telefonunuzda ki sağlık uygulaması aslında çok fazla kullanılmayan fakat gerekli olan bir uygulama. Acil durumlarda kişisel sağlık bilgilerinize ulaşılması sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Uygulamaya kilitli ekranda erişimi sağlamayı unutmayın!

8.Araştırma

Telefonunuzdan herhangi bir konuda araştırma yaparken farketmeden sayfalarca aşağıya inmiş olabilirsiniz ve tekrar yukarı çıkmak sizin için tam bir eziyet olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ekranınızın üst kısmına dokunmanız. Otomatik olarak geçtiğiniz sayfalar yukarıya çıkacak ve ilk sayfaya kolaylıkla ulaşacaksınız.

 

9.ibooks

Bir diğer bilgi ise, gezinirken gördüğü bilgiyi daha sonra okumak isteyenlere. Yapmanız gereken, sayfa açıkken paylaşma menüsünden ibooks ikonunu seçmek. Böylelikle telefonunuz bilgiyi Pdf formatında İbooks uygulamasına kaydedecek ve istediğiniz zaman internet bağlantınız olmasa da bu uygulama aracılığı ile kitaplığınızdan bilgiye ulaşabileceksiniz.

10.Zamanlayıcı

Gece müzik dinlemeden uyuyamıyor ve keşke şu müzik ben uyuduktan sonra kendiliğinden kapansa diyorsanız, sıradaki bilgi tam da size göre! Telefonunuzun saat uygulamasına girerek sayaç kısmından süre belirleyip sayaç bitince seçeneğini ‘‘çalmayı durdur’’ olarak aktifleştirirseniz belirlediğiniz süre bitince müzik kendiliğinden kapatılacaktır.

11.Mesajlar

Telefonunuza gelen mesajları uygulamaya girmeden cevaplamak istiyorsanız tek yapmanız gereken bildirimi sola kaydırıp görüntüle seçeneğini seçmek böylelikle çevrimiçi olmadan mesajlarınızı cevaplayabilirsiniz.

12.Son İşlemi Geri Alma

Yazı yazarken veya fotoğraf düzenlerken yaptığınız bir hata sonrasında işlemi geri almak istiyorsanız yapmanız gereken telefonunuzu sallamak. Evet, sallamak! Telefonunuzu salladığınızda açılan penceren ‘‘geri al’’ seçeneği ile işlemi geri alabilirsiniz.

 

13.Anımsatıcı

Çoğumuz günlük hayatımızda hatırlatmalara ihtiyaç duyarız. Telefonumuzdaki Anımsatıcıya belli bir saatte bize hatırlatması gereken şeyi kaydederek bu ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Peki ya saati belli olmayan faaliyetler için anımsatıcıyı kullanabilir miyiz? Tabi ki. Mesela, alışveriş merkezine gittiğinizde almanız gereken bir ürün var fakat alışveriş merkezine gideceğiniz gün ve saat belli değil. Tek yapmanız gereken anımsatıcıya size hatırlatması gereken bilgiyi yazdıktan sonra ‘‘belli bir konumda hatırlat’’ seçeneğini kullanmanız. Böylelikle AVM’ye gittiğinizde anımsatıcınız size bu bilgiyi hatırlatacak.

14.Rahatsız Etme

Hepimizin bildiği ama pekte kullanmadığı Rahatsız Etme modu, aslında oldukça işe yarayan bir özellik. Ayarlar üzerinden aktifleştirebileceğimiz bu mod ile aslında telefonumuzu sessize almış oluruz. Peki o zaman sessiz moddan farkı ne? Rahatsız etme modu ile telefonumuzun gelen çağrılar ve mesajlarda ses çıkarmasını engelleyebildiğimiz gibi bazı acil durumlar için istisnalar oluşturabiliriz. Örneğin, ‘‘Arayabilecekler’’ seçeneğinden arayabilecek kişileri seçerek, bu kişilerden gelen aramaların sesli olmasını sağlayabiliriz.
Şayet bu modu gece uyuduğunuz süre içerisinde kullanmak istiyorsanız, bir saat aralığı belirleyerek telefonunuzun her gün belirlediğiniz saatte otomatik olarak Rahatsız Etme moduna girmesini sağlayabilirsiniz.

15.Şarj

Ne yazık ki dayanmayan şarj hepimizin ortak problemi. Bu problem için kesin bir çözüm olmamakla birlikte şarjımızın acil durumlar için biraz daha hızlı bir şekilde dolmasını sağlayabiliriz. Yapmanız gereken telefonunuzu uçak moduna almak. Böylelikle şarj dolum süresini normalden biraz daha hızlı hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here