iOS 11 sonbahar'da sizlerle

11 işte karşımızda! ’nin yeni sistemi 11 tüm özellikleri ile birlikte WWDC17 etkinliğinde duyuruldu. Tüm detaylar haberimizde!

bugün itibariyle resmi olarak tanıtıldı. Apple, mobil ve tablet cihazları için büyük bir güncelleme yapmaya hazırlanıyor. Apple uzun süredir istenilen özelliklere yanıt veren bir yükseltme yaptı işte tüm detaylar.

iOS 11 özellikleri ve çıkış tarihi

Apple hemen hemen her sene bir iOS güncellemesi yaparak kullanıcılara güncel ve sorunsuz bir işletim sistemi yapmak için çalışıyor. Uzun bir süre geride kaldı ve iOS 11 çıkış tarihi önümüzdeki sonbahar‘da tam sürüm olarak herkes indirme imkanı buluyor. Geliştiriciler için daha iyi bir iOS 11 için beta sürümler şimdiden sunulmaya başlandı.

iMessage yeni özellikler geliyor

iOS 10 ile birlikte iMessage‘de değişimler olmuştu. Apple bunu ileriye götürerek iMessage uygulaması daha kullanışlı olacak ve yeni çıkartmalar hazır. Mesajlaşma üzerinden para gönderme uygulamalara yansımaya başlamıştı. Tim Cook bu konuda Apple Pay sistemiyle iMessage üzerinden para gönderme imkanı sunuyor.

Apple Pay Türkiye’de henüz kullanıma açılmadı ama bu gelişmelerden Türkiye’de yararlanmasına fazla bir süre kalmadığını düşünüyoruz.

iMessage ile birlikte geç gelen bir özellik aslında iOS 11 ile gerçek oluyor. iMessage üzerindeki mesajları bulut olarak saklama imkanı artık mümkün!

iOS 11 ile daha akıllı

Siri daha akıllı ve güçlü

Siri daha yetenekli olarak karşımıza çıkacağını söyleyen Tim Cook, beklentileri yüksek tutarak Siri’nin yeni sesiyle karşımızda olacağı görünüyor.

Siri ayrıca çeviri özelliğine kavuşuyor. Bir çok dilde çeviri yapabilmeyi sağlayacak bu beta sürümlerde başlayacak.

Siri aynı zamanda Apple News uygulamasında gezinirken size önemli haberleri önerecek ve size daha yakın bir dost olmak üzere tasarlanıyor.

Çeviri özelliklerine gelince Türkçe çevirisi bulunmuyor İngilizce, Çince , Fransızca, Almanca, gibi çevirelere sahip olacak bu çevirilerin Türkiye pazar payını düşünürsek bize gelmesi çok uzak değil.

Kontrol Merkezi gerçek kontrollere hazır

Tamamen Yenilenen Kontrol Merkezi

Kontrol merkezi iOS işletim sistemlerinde çok fazla şikayet konusu oldu. Artık yenilenen kontrol merkezinde herşey bir araya toplanıyor. İşte Hücresel Veri artık kontrol merkezinde! Pencere üzerinde 3D Touch ile ayrıntılı menülere erişebiliyorsunuz.

iOS 11 Fotoğraflar

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması yenilenerek depolama alanından alan kazandırmak için HEVC ve HEIF sıkıştırma ile desteklenmeye başlandı.

AirPlay 2

Apple’nin kablosuz veri aktarım özelliğini AirPlay’de üst bir sınıf atlıyor. Yeni nesilde macOS’da gördüğümüz çoklu hopalöre ses aktarabilme imkanı oluyor. Ayrıca HomeKit entegrasyonu ile Siri belirli bir hoparlör de müzik oynatabiliyor.

Apple haritalar daha özellikli detaylı

Apple Haritalar yenilendi

Apple haritalardaki eksiğini bir adım ileriye taşıyarak Boston, Chicago, Hong Kong, Londra gibi bir çok ülkelerdeki alışveriş merkezleri ve havalimanlarına ait detaylı kat planları yeni Apple haritalar ile kolaylıklar getiriyor.

Apple haritalara trafikte aracanızla sürüş yaparken şerit takip özelliği eklendi. Diğer bir özellik ise Apple Haritalar size hız sınırlarını tespit ederek haber verecek.

iOS 11 ile birlikte trafikte araç kullanırken dikkatinizi dağıtacak herşey ortadan kalkıyor. Mesajlar ve aramalar rahatsız etme modu açtığınızda otomatik olarak mesaj ile cevaplanacak ve aramalar meşgule alınacak bununla ilgili bildirimler sağlanacak.

Portre Modu ve yeni özellikleri 

Portre Modu geliştirilmiş görüntü kalitesi güçlendirilecek ve geliştiriciler için derinlik API‘si erişilebilir olacak.

Apple Dosyalar (Apple Files)

Apple de dosyalara erişim imkanı kısıtlı olarak biliyoruz. Başka bir uygulama ile dosyalara erişiliyordu bu uygulama artık yerleşik olarak gelecek.

Bir çok özellik iOS 11 için hazırlanıyor. Bunlar çok geç kalınmış özellikler aslında ama iOS için devrim sayılır. Özellikler bu kadar çok fazla gelirken şarj konusunda ne gibi etkisi olacak merak ediyoruz. Daha önceki güncellemelerinde Pil durumu getirerek iOS kullanıcılara 1 saat daha fazla pil ömrü vaad ediyordu. Bakalım yeni iOS 11 bize daha neler getirecek hep birlikte görelim.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here