Intel’in 5 Ocak 2017 tarihinde piyasaya süreceği yeni nesil mimarisi ile ilgili bilgiler ve beraberinde getirilen yenilikler neler? Detaylar haberimizde.

’in serisi işlemciler hakkında bir çok bilgi yavaş yavaş netlik kazanmaya başlamış durumda. Aslında Kaby Lake serisi daha önce İntel’in planlanmış olduğu bir mimari değildi. Fakat firmanın 10 nanomerte üzerinde yaşadığı verimlilik sorunları yüzünden yol haritaları tekrar güncellenmek zorunda kaldı. Yaşanan sorunlar nedeniyle planlanmış olan 10 nanometre İntel 2017 sonları 2018 tarihine atmak zorunda kaldı. Aradaki boşluğu doldurmak adına İntel 2017 yılı içinde çıkartacağı yeni nesil işlemcilere Kaby Lake ismini vermek durumunda kaldı. Peki bu Kaby Lake serisi işlemcilerin farkları neler?

Kaby Lake serisi işlemciler aslında, Sky Lake serisi işlemcilerden pek bir farkı olmayacağının altını çizelim. Yeni nesil işlemcilerin 14 nn teknolojiyle üretilip, soket yapısında herhangi bir değişiklik olmayacağı kesin  bilgiler arasında. 1151 pin sayısı ile gelip sadece saat hızlarında güncelleme yapılacağı söylenmekte. Buda demek oluyor ki, Kaby Lake işlemciler Sky Lake platformunda kullanılan anakartlar ile uyumlu olacak. Core i6000 serisi ve Core i7000 seri işlemciler arasında sadece %10 performans artışı olduğu ve bu artışında sadece saat hızlarından geldiği iddaa edilmekte.  Yapılan testlerde İ7 7700K 4,2 GHZ taban hızla çalışıp Intel® Turbo Boost devreye girmesiyle birlikte 4,5 GHZ hıza ulaştığı ifade edilmekte. Buda İntel’in bir önceki nesli İ7 6700K işlemcisinden biraz daha fazla hızlı olduğu anlaşılıyor. Gözle görünür pekte bi fark olmadığı anlaşılan bu testte İntel Kaby Lake serisinde bu seneyi boşluk doldurma adına yaptığı bir mimari olduğu ortaya çıkıyor. Peki bu mimaride bizleri heyecanlandıracak hiç birşey bulunmuyor mu ?

 

 

Hatırlarsanız bundan 2 yıl önce intelin Haswell serisi işlemciler arasında Pentium G3258 adı altında bir işlemci çıkarmıştı. (20. yıl şerefine) Bu işlemci çift çekirdekli bir işlemci olmakla  beraber çarpan kilitsiz olarak piyasaya sürülmüştü. Hafızalarımızda yer edinen bu işlemci owerclok ile müthiş performans veren bir işlemci olmuştu. Resmi olmayan bilgilerle İntel, bu yıl içersinde Kaby Lake serisinde ilk defa İ3 serisine dahil edeceği çarpan kilitsiz 7350K ibareli işlemciyi piyasaya sürmesi bekleniyor. 2 çekirdekli  4 ghz hız saatlerine çıkabilen bu işlemci ayrıca Hyper Threading teknolojisi sayesinde kendini 4 çekirdekli hızlı bir işlemci olmayı başarıyor. Buda İntel tarihinde ilk overclock yapılabilen i3 işlemcisi olabilir. Uygun fiyatıyla gelmesi beklenen bu işlemci 179 $ olacağı yönünde ve bu yıl için ön plana çıkması bekleniyor. Fakat İntel’in ezeli rakibi bu sene için çok iddaalı bir giriş yapacak gibi görünüyor. Sonuç olarak İntel bu sene karşısında çok zayıf bir noktadan yakalandığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here