İlk için tarih belli oldu!

Ulak Proje kapsamında ASELSAN’ın öncülüğünde geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli baz istasyonu, mart sonunda kullanılmaya başlanacak. ASELSAN yetkililerinden alınan bilgiye göre LTD-Advanced Makrocell Baz istasyonu (ULAK), saha testlerinin ardından mart sonunda “canlı şebeke“ye bağlanacak.

teknolojisinin ihtiyaç duyduğu teknoloji ve standartları karşılayacak şekilde kapsamında geliştirilen baz istasyonu, Türkiye’de ’nin milli imkan ve kaynaklarla hayata geçirilmesine katkıda bulunacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenen ULAK Projesi, ticari mobil iletişim ağları, kamu güvenliği ağları, acil haberleşme ağları ve askeri haberleşme sistemlerinde kullanılmak üzere milli bir 4.5G makro baz istasyonu üretmek amacıyla geçirildi ve fiili olarak 23 Mayıs 2013’de başladı. ULAK Projesi, Türkiye ve bölge ülkelerinin güncel ve ileriye yönelik mobil iletişim altyapı ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak açısından öncül bir proje olarak kabul ediliyor. 4.5G’de yerli telekom ürünlerinin kullanım oranı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu () tarafından hazırlanan şartnamede, ilk yıl için yüzde 30, ikinci yıl için yüzde 40, üçüncü yıl için yüzde 45 olarak belirlenmişti.

Türkiye’nin ilk yerli baz istasyonu ULAK için ‘de test çalışmalarını tamamladı. Türk Telekom ve Vodafone‘da ise test çalışmalarının yüzde 80’i bitirildi. Operatörlerin talebi üzerine ULAK’ın saha testlerinin yapılması amacıyla her bir operatöre 3’er saha tehsil edildi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here