Hafızanızı 40 günde iki katına çıkaran formül buldular

0
322
Bilim insanları insan hafızasını 40 günde 2 katına çıkartan bir formül geliştirdiler.

Araştırmacılar günde 30 dakikalık bir çalışma ile 40 günde bilgileri hatırlama kabiliyetinin 2 katına çıkartılabileceğini belirtiyor.

 

Daily Mail’in haberinde aktarılan ve Hollandalı insanlarının gerçekleştirdiği araştırma gösteriyor ki şampiyonları ile normal insanlar arasında beynin anatomisi bakımından bir fark bulunmuyor. Yani şaşırtıcı sayıda şeyi ezberleyebilmek gayet öğrenilebilir bir kabiliyet.

Bilim insanları DNA’ya sinema filmi ve bilgisayar virüsü depoladı!

40 gün boyunca günde 30 dakikalık çalışma seansları sayesinde daha önce bu konuda bir pratiğiniz olmasa bile hafıza kapasitenizi 2 katına çıkartabilirsiniz.

Hafıza üzerine pratik yapmamış ya da özel bir hafıza yeteneği olmayan insanlar bir kelime listesinden ortalama 26 kelime hatırlayabiliyorken söz konusu egzersizler ile bu sayı 62’ye çıkartılabiliyor. Egzersiz bırakıldıktan dört ay sonra da hatırlama seviyesi korunuyor.

40 gün boyunca düzenli egzersizler, insan hafızasını güçlendiriyor.

Hollandalı araştırmacılar, beyin taramaları ile bu hafıza egzersizinin deneklerin beyninde doğrudan değişikliğe yol açtığını görmüşler.  Makalenin baş yazarı Radboud Üniversitesi Nerobilim bölümünden Asistant Profesör Martin Dresler, egzersizin davranış değişikliği ile birlikte hafıza yarışmacılarının beyninde görülen bağlantı desenlerinin oluşmasını sağladığını söylüyor. Dresler bunun için 23 hafıza yarışmacısı ile aynı yaş, zeka ve durumundaki 23 normal kişiyi karşılaştırmış.

Dresler taramalar sonucunda beyin anatomisinde bir fark olmadığını tespit etmiş, yani hafıza uzmanları farklı bir beyin ile doğmuyorlar.

Hafıza uzmanları aylar hatta yıllarca ipuçlarına dayalı hafıza stratejileri üzerine çalışıp egzersiz yapıyorlar. Bu çalışmada ise Doktor Dresler, loci metodunu seçmiş. Loci latince “yerler” anlamına geliyor ve bu yöntem bir listedeki öğeleri size tanıdık bir yere yerleştirme stratejisini kullanıyor.

Örneğin bir alışveriş listesindeki şeyleri hatırlamak için her bir öğeyi size tanıdık bir yerde, mutfağınız gibi, nereye koyacağınızı düşünüp öğeyi o yerle ilişkilendiriyorsunuz. Bu egzersizi 40 gün boyunca yarım saat yapan deneklerin, egzersiz yapmayan kontrol gurubu deneklerine göre  kelime hatırlama kapasitelerin yükseldiği tespit edilmiş.

Dr. Dresler bu hafıza stratejilerini öğrenip onları uygulamaya alıştığınız zaman egzersiz yapma ihtiyacının da azaldığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here