Goo.gl link kısaltma servisi çok yaygın bir hizmet ve ilk olarak 2009 yılında Google tarafından başlatılmıştır.

Ancak şirket , önümüzdeki yıl başlayacak olan URL Kısaltıcı’yı önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamen kullanım dışı bıraktığını açıkladı.

13 Nisan 2018 tarihinden itibaren, yeni ve anonim kullanıcılar (hiç kısa URL oluşturmamış) artık kısa bağlantılar oluşturmak için goo.gl konsoluna erişemeyecek. Bununla birlikte, mevcut kullanıcılar konsola son verileceği zaman, 30 Mart 2019’a kadar oluşturma, yönetim ve analitik gibi tüm özelliklere erişebilecek.

Google, 2019’dan sonra bile, kullanıcıların bağlantı bilgilerini konsoldan dışa aktarabilmesiyle birlikte, “tüm bağlantılar hedeflenen hedefe yönlendirilmeye devam edecektir” diyor.

FeedBurner ve Google Araç Çubuğu için 2009 yılında başlatılan URL kısaltıcı hizmeti kapatmasına rağmen mevcut bağlantılar devam edecek.  Firebase Dynamic Links’i kullanmanızı veya alternatif olarak Bitly ve Ow.ly gibi popüler servisleri kullanmanızı öneririz.

Geliştiricilerin, kullanıcının platformunu otomatik olarak algılama ve kullanıcıyı web’e veya uygulamanıza gönderme avantajına sahip Firebase Dynamic Links’e geçmeleri önerilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here