yeni bir giriş kimlik doğrulama mekanizması tanıttı. Kullanıcılar hesaplarını fiziksel bir USB anahtarı ile güvence altına alabilecek.

Gelişen teknoloji ile artık herhangi bir USB ile, Facebook oturum açma kimlik doğrulaması için gereken bir USB anahtarına dönüşecek. U2F standardını destekleyen anahtarlar şimdi olduğu gibi desteklenmektedir ve kullanıcılar fiziksel USB anahtarı güvenlik özelliğini Facebook’ta kullanmaları için almaya ihtiyaç duymatka. 

U2F standartı olarak bilinen bir açık kimlik doğrulama sistemi özelliklerini saklamak için özel olarak oluşturulan bir endüstri konsorsiyumu tarafından barındırılan, ve Yubico tarafından geliştirilmiştir. U2F, açık anahtar şifrelemesi kullanarak güçlü iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar. Hindistan’da kullanılabilen bir dizi U2F tuşu vardır. FIDO U2F Güvenlik Anahtarı HyperFido ile gelen küçük bir form faktörü vardır ve Rs 1482 için kullanılabilir. YubiKey Tricolour Paketi Yubico Hint bayrağının renkleri üç adet USB anahtarları vardır ve Rs 5000 için kullanılabilir.

Anahtarlar yalnızca Google Chrome ve tarayıcılarındaki Facebook girişlerini doğrulamak için kullanılmakta. Firefox, tarayıcıya U2F desteği eklendiği zaman çalışıyor. Fiziksel güvenlik seçeneği çoğunlukla yalnızca masaüstü kullanıcıları tarafından kullanılıyor. NFC etiketli U2F tuşları, NFC özellikli bazı cihazlarından Facebook oturum açma kimliklerini doğrulamak için kullanılmaktadır. Son sürümü Chrome ve Google Şifrematik U2F tuşları çalışması için cihazınızda yüklü olması gerekmektedir. Güvenlik ayarları menüsünde, oturum açma onayları altında, kullanıcılar oturum açma kimliklerini doğrulamak için birkaç fiziksel USB anahtarı ekleyebilir.

Ek güvenlik özelliği özellikle aktivistler, sosyal hizmet uzmanları ve devlet görevlileri gibi hassas hesaplar için yarar sağlamakta. Hassas hesapların ele geçirilmesi, yalnızca bir birey yerine grupların veya toplulukların etkilenebileceği çok geniş yankı uyarılarına neden olabilir. Düzenli kullanıcılar hesaplarını iki faktörlü kimlik doğrulaması ile güvence altına alabiliyor; burada bir kod, SMS yoluyla kişinin cep telefonuna yönlendirilebilir. USB güvenlik anahtarı, SMS kapsama alan kişiler için veya bir cep telefonu kullanırken bir seçenek gibi de kullanılabilir.

Fiziksel güvenlik anahtarı, sosyal mühendislik veya kimlik avı dolandırıcılıkları gibi dijital girişimlerin hesaplardan ödün vermesini engeller. USB anahtarı, kullanıcının hesabınıza eriştiğini kriptografik bir kanıt sağlar. Giriş işlemi basittir, girişte USB tuşlarındaki düğmeye basılır ve fiziksel doğrulama yapılır. Aynı anahtar, GitHub, Salesforce, ve DropBox‘a erişimi doğrulamak için kullanılabilir. Anahtarın kendisinin kullanıldığı yeri takip etmemesi nedeniyle, diğer servislere giriş yapmak artık daha güvenli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here