’un AB’den ABD’ye yaptığı data transferinin durdurulması için İrlanda’da dava süreci başladı.

devi Facebook, bir kez daha hakkında yapılan şikayet sonrası başlayan adli süreç ile gündemde. Facebook’un Avrupa Birliği’nden (AB) ABD’ye yaptığı data transferi mahkemeye taşındı.

Yapılan şikayet üzerine İrlanda Yüksek Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davanın Facebook’un aleyhinde çıkması sonucunda bu karardan tek etkilenen şirket Facebook olmayacak.

Zira kararın bu yönde çıkması emsal teşkil edebilir ve kıtalararası data transferi yapan ve gibi teknoloji devleri de bu karara uymak durumunda kalabilir.

DAVA NEDEN İRLANDA’DA AÇILDI? 

Mahkemenin iddiayı 3 hafta boyunca incelemesi bekleniyor. Davanın İrlanda’da açılmasının sebebi ise Facebook’un pek çok teknoloji devi gibi merkezinin İrlanda’da bulunması.

Sızdırdığı belgeler yüzünden hakkında yakalama emri bulunana Snowden, ‘geçici sığınmacı’ statüsüyle Rusya’da yaşıyor.

Şikayetçi taraf söz konusu transferin yapıldığı ülkenin bilgilerin gizliliğine en az AB kadar özen göstermesi gerektiğini savunarak ABD’ye transferin engellenmesini istiyor.

Kıtalararası data transferi konusu Edward Snowden’in 2013 yılında ABD haber alma teşkilatlarının teknoloji firmalarının bilgilerini de kullandığını belirten sızıntısı ile gündeme gelmişti.

Snowden 2013’te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA’nın ABD’de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here