Dijital para birimi bitcoin de ciddi artış.

Son zamanların en çok merak edilen konusu olan madenciliği ve patlaması oldu. Bununla birlikte  ekran kartları neden piyasada bulunmuyor? İşte tüm bu soruların cevabını sizler için masaya yatırıyoruz. Haberin tüm ayrıntıları…


2009 yıllarında bir grup yazılım mühendisleriyle birlikte dijital birimi olan bitcoin kavramı ortaya çıkarıldı. Bu birimi ortaya ilk çıkarıldığı tarihlerde çok fazla rağbet görmüyordu. Üretimi oldukça kolay olan bitcoin o dönemlerde bir çok kişi ev yada iş yerindeki bilgisayarlarla işlemci gücünü kullanarak kazanılabiliyordu. Fakat ilerleyen yıllarda bitcoinin dudak uçuklatan cinsten birden bire değer kazanmasıyla, bitcoin sistemi ve algoritması zorlaştırıldı. Basit işlemci gücü ile üretilen değerli dijital birimi aslında ekran kartları ile kazanımı daha uygundu. Fakat bitcoin sistemi değer kazandıkça bu işlerle uğraşan bir çok bireysel madenci bu zorluk seviyesi ile uğraşamaz oldu. Bilgisayarındaki harcadığı elektrik ve enerji bu doğrultuda kazandığı dijital para birimi bu masrafı amorti edemedi.

BÜYÜK ŞİRKETLER ÜRETİMİ ELE GEÇİRDİ.

Kazanımı kolay ve basit olan bitcoinin değeri gün geçtikçe artarak, üretimi de zorlaştı. Bu yıllarda bir çok insan çok büyük servet sahibi olduğu söylenmekte. Ancak günümüz itibarıyla kişisel bitcoin madenciliği çok fazla kar bırakmamaktadır. Oldukça karlı bir iş haline gelen bu iş kısa süre içinde büyük şirketlerin bu işi ele geçirmesine sebep oldu. Peki bit coin nasıl kazanılıyor? Kısaca anlatmakta fayda var, Bitcoin yada diğer adıyla (dijital para) ilk Satoşi Nakamoto adında bir Yazılım mühendisinin yarattığı söyleniyor. Bu para birimi yüksek matematiksel işlemlerin ve algoritma çözümü gerektiren bir sistem içinde blokların işlenmesi halinde çıkartılmakta. Bunun için en uygun GPU çekirdeğinden yararlanmakta.Bu sistemin zorluk seviyesi arttırılarak  bireysel madenciliğin bu iş için pek getirisi olmadı. Şu anda sadece büyük şirket ve kurumlar bitcoin madenciliğinden kar elde etmekte. Başlangıçta 5-10 cent değerinde olan bitcoin şu anda 1bitcoin=2820$ civarında satılmakta. Bu yüzden bir çok bireysel madenci bu işi bırakmak zorunda kaldı. Peki Ethereum çılgınlığı nedir? İşte ayrıntıları…

ETHEREUM ÇILGINLIĞI NEDİR? NASIL KAZANILIYOR?

Aslında aralarında değer bakımı harici, sistem olarak aynı mimari ve yollardan kazanılmakta. 2017 yılı itibarıyla tanıtımı gerçekleşen Ethereum, Bitcoin‘e alternatif bir olarak ortaya çıkarıldı. Bu anlamda bireysel veri madencilik işleriyle uğraşan insanlar bir anda Ethereum çıkartma işine başlamış oldular. Peki Ethereum nasıl kazanılıyor ve hangi sistemler bu iş için uygundu? İşte burada AMD‘nin ekran kartları ön planda çıka geldi. Veri madenciliği işinde oldukça uygun bir mimariye sahip olan AMD ekran kartları düşük güç tüketimi ve yüksek işlem güçüyle tekrar bireysel madencilik işi ile uğraşanların ilgi odağı oldu.

ADM ve 580 EKRAN KARTLARI KARA BORSADA.

Bir Rus yazılım mühendisi tarafından icad edilen Ethereum ilk zamanlarda çok fazla değere sahip olmasa da, şu an günümüz itibarıyla sürekli artmakta. Bu anlamda bireysel veri madencilik işine AMD ekran kartları en iyi cevabı veriyor. Mağazalarda bulunması zor olan AMD 480 ve 580 serisi ekran kartları yüzünden şu an için yok satılıyor. Fiyatının çok fazla üzerinde satılan bu ekran kartları hatta 2 katına bile bazı internet sitelerine satışa konulmuş durumdadır. Şu an için AMD RX 480 ve gibi ekran kartları yüksek fiyatlardan satılıyor. AMD, bu durumun farkında ve aslında hiçte hoşuna gitmeyen bir durum içerisinde. Rakibi pazarında ele geçirmeye devam ediyor.

AMD ve NVİDİA VERİ MADENCİLİĞİ İÇİN ÖZEL EKRAN KARTLARI ÜRETECEK.

Dijital para madenciliği için AMD ve Nvidia kolları sıvadı. Bu iş için özel işlem gücü üreten GPU larını kısa süre içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. AMD oyun pazarındaki rekabeti, rakibi Nvidia’ya bırakmak istemiyor. Veri madenciliği için üretilecek olan özel kartların piyasaya sürümü ise, 2018 yılı takvimini işaret etmekte.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here