Geçen yıl elektrikli ve hibrid otomobiller için oldukça ilerici olmuştur. , yüksek vitese geçti ve büyük geleneksel üreticileri önümüzdeki 2-3 yıl içinde benzer bir yol almaya yönelik planlarını açıkladılar.

Elektrikli arabalar fosil yakıtlara kıyasla daha pahalı olmasına karşın, elektrikli otomobillerin batarya maliyetlerinin düştüğü bildiriliyor.

Son yapılan araştırmalara göre, ortalama elektrikli araba batarya maliyeti 2014 te %35 civarında  2015 arasında görülen en büyük düşüş ile 2010 ve 2015 yılları arasında her yıl azaldı. Kimya, üretim süreçleri ve ölçek ekonomileri alanındaki gelişmeler, Frankfurt Üniversitesi ve Finance & Management’da yapılan araştırmanın yazarları, elektrikli otomobillerin geleceğinin parlak olduğunu düşünüyor.

Bunun dışında, çalışma, pazar payı savunmaya çalıştıkları için büyük pil üreticilerinin yüksek fiyatlaması nedeniyle maliyetin düştüğünü söylüyor. En dikkat çekici gelişmelerden biri, Tesla‘nın Nevada’daki Gigafactory‘le yenilenen Model 3 EV planlarını hızlandırmak oldu. Fabrika, Powerwall 2 ve Powerpack 2 enerji depolama pil paketleri için bu ay Gigafactory’de lityum iyon hücreleri üretmeye başladı. Şirket, elektrikli otomobilini bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya çıkarmayı hedefliyor.

Dünyada elektrikli otomobil satışlarını göz önüne alındığında, 2015 yılında 466.000 adete ulaşan sayı 2014‘te 290.000 iken neredeyse iki kat arttı. OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) 2020 yılına kadar yollarda 1.7 milyon elektrikli otomobil beklemekle birlikte, Bloomberg New Energy Finance 7.4 milyon elektrikli otomobilin aynı anda yolda olacağını, yalnız 2020‘de 2 milyon satılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here