Geçtiğimiz günlerde Türkiye gündemine bomba gibi düşen vurgunu sorumlusu hangi ülkeye kaçtı?


Saadet zinciri, yani bir nevi temeli dolandırıcılık üzerine kurulu bir sistemle çalışan Çiftlik Bank çöktü ve geride binlerce insan mağdur oldu. Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın topladığı paralar ile esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Peki akıllara takılan soru şu nasıl oluyor da binlerce insan bu sisteme kayıt olarak dolandırıldı? İnanılmaz detaylar gün yüzüne çıkıyor. İşte ayrıntılar…

Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın kimdir?

Daha henüz 27 yaşındaki Çiftlik Bank kurucusu önceki işinde aracılık işleri ile uğraşıyordu. İlerleyen zamanlarda Çiftlik Bank projesini kurdu. İlk etaplarda oyun olarak üretilen bu sistemden elde edilen gelir ile 4-5 ay sonra Bursa İnegöl de 250 adet büyük baş hayvan kapasiteli yer satın alarak temeli attı. Saadet zinciri, bir diğer adıyla Piramit sistemi ile işleyen bu sisteme binlerce insan katıldı. Ancak sistem yolsuzluğa dayanamadı ve kurucusu Mehmet Aydın topladığı 511 milyon tl ile ilk önce Dubai’ye, oradan da Uruguay’a kaçtı. Diğer bir enteresan olay ise bu tosun tipli çocuğa nasıl oluyor da binlerce insanın dolandırılmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda herkesin üye olduğu bir sistemin kusursuz işleyeceğini düşünmek, sürü psikolojisi vb gibi nedenler bulunuyor. Diğer bir ilginç olay ise Çiftlik Banka ilk para yatıranın 12 yaşında bir çocuk olması soruşturma kapsamındaki diğer bilgiler arasında yerini alıyor.

Çiftlik Bank Sistemi Nasıl İşliyor?

Sermaye Piyasası Kurulu hazırladığı rapora göre  Çiftlik Bank projesine üye olanların sayısı 78843 kişiyi dolandırıp 511 milyon tl topladığı incelemeler arasında. Tekrardan yapılan araştırmalarda ise 62877 kişiye toplamda  393.3 milyon tl ödeme yapıldı. Sisteme dahil olanlar ilk önce yatırım yapıp karşılığını fazlalığıyla almasıydı. Ancak bunun güven kazanma adına oluşturulan bir oyunun olduğunu insanlar öğrendiğinde herşey için çok geç olmasıydı ve nihayetinde beklenen oldu ve sistem çöküşe uğradı.

500 Bin Üyesi Var…

Geçtiğimiz hafta Gümrük ve Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank’a idari yaptırımlar uyguladıklarını ve reklâmları durdurduklarını belirterek, paralarını yatıran vatandaşların Cumhuriyet Savcılıkları’na suç duyurusunda bulunabileceklerini ve dava açabileceklerini söylemişti. Çitflikbank yetkililerinin sistemi döndürmelerinin mümkün olmadığını belirtmişti. Tüfenkci, Çiftlikbank’ın üye sayısının 132 bini aktif toplam 500 bin olduğunu ve yüksek kâr vaatleriyle ciddi paralar toplandığını açıklamıştı.

Toparlamak gerekirse site yönetimi olarak diyeceğimiz şudur ki, karşınıza bu tip insanlara güvenmemeniz ve olabildiğince güvenilir girişimcilerle iş birliği yapmanız sizler açısından iyi olacaktır. Tüm bu yaşanan olaylar sonunda Milletimizin bu tarz insanlardan uzak durmasını temenni ederiz…


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here