Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, üzerinden popüler mesajlaşma uygulaması olan için önemli güvenlik uyarısında bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan WhatsApp üzerinde tespit edilen güvenlik açığı nedeniyle gönderilen mesajların üçüncü kişiler tarafından okunabildiğine işaret etti. Sayan, “WhatsApp, uçtan uca şifrelenen mesajlarınızı ‘gerektiğinde okuyabiliyor’. Cihazın hafızasında saklanan bir ‘anahtar’ yardımıyla şifre çözülüyor” tweetini paylaştı.

Aslında Whatsapp için ne diyordu.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur.

ABD ve İngiltere hükümetleri, ülkelerindeki tüm nüfustan verileri yakalayabildikleri için, suç eyleminde bulunmasından şüphelenmeksizin, kullanıcıların detaylarını görüntüleyebilmek için bu arka kapıyı kullandıklarını söylediler.

Devlet kamu kurumlarında da özel bilgilerin Whatsapp üzerinden gönderilmemesi gerektiğinin bilgisi daha önceleri verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here