Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına seçilen Faruk Özlü, ile ilgili son bilgilerini katıldığı canlı yayında paylaştı.

Bakan Özlü, “Bu çalışma içerisinde dünyadaki otomobil üretim trendi ne tarafa gidiyor. İki ana eksende yürüyor. Bir teknik hususlar, bir de bu işin mali boyutu var. Teknik ve mali analiz çalışması tamamlanmak üzere. 3 adedi aynı platform üzerinde olmak üzere 5 model üzerinde çalışıyoruz. 5 kasa tipi üzerinde çalışıyoruz” dedi. C Segmentinde bir otomobil öne çıkıyor. Yaklaşık 3 milyar dolar civarında yatırım bedeli tahmin ediliyor. Gelecek ay bir şirket kurma süreci olacak. Bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Buna da bir Türk bir CEO atanacağını, adaylık için 3 ismin gündemde olduğunu belirtti.

Türkiye’deki otomobil sektörünün çok başarılı olduğunu ve 29 milyar dolara yakın bir ihracat rakamını yakaladığımız vurgulayan Faruk ÖzlüHer 2 dakikada bir otomobil üretiliyor. Bu rakamlara ticari araçlar dahil değil. Sadece otomotivden bahsediyoruz. Artık Türkiye’nin kendine ait bir tasarım ve marka ortaya koymasını gerektiriyor. Bundan sonraki aşamadan Türkiye bir marka oluşturmalı ve dünya pazarlarında yer almalı” dedi.

Yeri otomobil 400 ila 500 km yol gidebilecek

Elektrikli olacağı belirtilen yerli otomobilin şarj teknolojisi için yoğun çalışma yürütülüyor. Şarj süresi ve şarj istasyonlarının sadece bizim için değil tüm üreticiler için büyük sorun teşkil ettiğini belirtti. Yerli otomobilin uluslararası fuarlarda da tanıtılması bekleniyor. 400 ila 500 km menzile sahip olacağı belirtildi.

Sipariş veren çok sayıda vatandaş var

Kalite bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacaklarını belirten Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, aynı zamanda fiyat konusunda da rekabetçi bir politika uygulayacaklarını vurguladı. Türk toplumunun projeyi sahiplendiğini söyleyen Özlü, sipariş veren çok sayıda vatandaş olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here