: Çalışmalarına Başlandığını Açıkladı!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

“YERLİ ARAMA MOTORUNUN GELİŞTİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Karayollarındaki incelemenin ardından Bakan Arslan, Manisa Medya TV’de “Günün Konuğu” adlı canlı yayınlanan programa katıldı.

Program sunucusu Abdullah Polat’ın sorularını yanıtlayan Bakan Arslan, iletişim teknolojisi, bilişim ve haberleşmenin dünya ile entegre olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

Yerli arama motoru Google’ye rakip olabilir mi? İyi bir çalışma yapılırsa bizim milli yerli seven vatandaşlarımızdan büyük ilgi geleceği kesindir. Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorları en çok kullanılan ve tercih edilen arama motorları. Yandex bile iyi bir çıkış yaparak adından söz ettirdi. Eğer Türkiye’de sağlam bir alt yapı hazırlanırsa bu firmalara büyük bir rakip olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here