, Cuma günü yaptığı açıklamada, yerli şirketleri yabancı rekabet ortamında desteklemek için hükümet eylemlerinin Başkanı ’ın “Amerika Birincisi” gündemine potansiyel olarak atıfta bulunarak işine zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

2016 yıllık dosyasında düzenleyici risklerin rutin bir tanımında dünyanın en büyük çevrimiçi perakende şirketi “ticaret ve koruma önlemleri” nin büyüme yeteneğini engelleyebileceğini söyledi.

Amazon, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’yla yapılan en az beş yıllık dosyalama hükümet düzenlemesi hakkında uyarıda bu dile gelmedi. Bununla birlikte, Seattle merkezli şirket, bu dosyalardaki ticari korumayı, özellikle uluslararası satış ve operasyonları için risk olarak belirtti.

Yeni cumhuriyetçi cumhurbaşkanı, şirketlerin ABD’de ürettikleri ve işe alacakları ithalat tarifelerini dayatmakla tehdit ederek, iş yaratmayı politikalarının temel taşı haline getirdi.Kongredeki Cumhuriyetçiler ayrıca, sınır ayarlama vergisi olarak bilinen ABD kurumsal gelir vergisinden elde edilen geliri hariç tutarak ithalatları hedefleyecek bir plana sahipler.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki öneri, kurumsal Amerika’yı bölüştü. Boeing Co gibi büyük ihracatçılar ağırlıklarını arkasına attı ancak bir perakende birlik, alışveriş yapanların fiyatlarını artıracağını açıkladı.

Tarifeler olsun veya olmasın, koruma teorisi önlemleri  Amazon’u en çok ilgilendiren veya Amazon’un hangi ülkelerden en büyük riski gördüğü açık bir şekilde belirtilmedi.

Amazon şimdiye kadar Cumhuriyetçi milletvekillerinin sınır planıyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Yıllık dosyalama işleminde yeni dile ilişkin yorum talebinde bulunmadı. Dosyalama, Beyaz Saray’ın liderliğinde meydana gelen değişikliklerden bahsetmedi.

Dilin başlığı altındaki dosyasında “Hükümet Düzenlemesi Evrimleşiyor ve Olumsuz Değişiklikler İşimize Zararlı Olabilir” yazıyordu.

Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here